Współpraca zagraniczna

Celem partnerstwa miast jest współpraca ludzi, niezależnie od granic państwowych. Międzynarodowe kontakty Korsz mają na celu podejmowanie i umacnianie wszelkich działań zmierzających do:

Współpracy władz lokalnych

Współpracy gospodarczej

Współpracy kulturalnej i sportowej

Współpracy w zakresie tworzenia infrastruktury transportowej

Poznania historii, dziedzictwa i bogactwa kulturowego

Wspólnej promocji miast partnerskich

Współpracy firm komunalnych

Miasto Ejszyszki (Eisiskiu)– jedna z najstarszych miejscowości Wileńszczyzny (70 km na południe od Wilna). Nazwa miasta, według legendy, wywodzi się od jednego z najdzielniejszych wojów litewskich, Eisziusa, który dostał te ziemie w XI w. w nagrodę za odzyskanie ich od książąt ruskich. Prawa miejskie nadał osadzie Jan III Sobieski w XVII w. Przez miasto przebiegał ważny szlak, zwany ,,gościńcem raduńskim", prowadzący z Wilna do Krakowa. Mimo to miasto nie rozwinęło się nigdy w większy ośrodek. Na początku XIX w. niedaleko Ejszyszek była stacja telegrafu optycznego linii Warszawa - Sankt Petersburg.

Ejszyszki  liczą ok. 3700 mieszkańców. W miasteczku działają dwie szkoły średnie (polska, litewska z filią rosyjskiej), szkoła muzyczna, szkoła sportowa im. Antoniego Ratkiewicza, dwa przedszkola (polskie i litewskie) oraz Dom Polski. Zdecydowaną większość mieszkańców miasteczka stanowią Polacy (ok. 85 proc.).

Porozumienie o współpracy partnerskiej między miastem Ejszyszki a Gminą Korsze zostało podpisane 7 lipca 2007 roku.

 

Miasto Pravdinsk– miasto w Obwodzie Kaliningradzkim, liczące 4,5 tysiąca mieszkańców. Miejscowość położona nad rzeką Łyna, ok. 30 km na północny wschód od Bagrationowska i 25 km na południe od Gwardiejska, 10 km od granicy z Polską. Pravdinsk założony został przez Krzyżaków w 1312 przy brodzie na Łynie. 14 czerwca 1807 w pobliżu miasta rozegrała się jedna z ważnych bitew wojen napoleońskich. 31 stycznia 1945 miasto zostało zdobyte przez oddziały 3. Frontu Białoruskiego. Po wojnie miejscowość przypadła ZSRR. W 1946 roku nazwę miasta zmieniono na Prawdinsk.

Porozumienie o współpracy partnerskiej między miastem Pravdinsk a Gminą Korsze zostało podpisane 26 września 2007 roku.

 

Miasto Młynów - osiedle typu miejskiego na Ukrainie i stolica rejonu w obwodzie rówieńskim. 8,2 tys. mieszkańców (szacunek na 2006). Obecnie w skład osiedla wchodzi dawne miasteczko Murawica.

Porozumienie o współpracy partnerskiej między miastem Młynów a Gminą Korsze zostało podpisane 20 czerwca 2009 roku.

 

Bagrationowsk (Iławka) - miasto w obwodzie kaliningradzkim w Rosji (6 tys. mieszkańców), położone przy granicy z Polską. Centrum rejonu bagrationowskiego .  W lutym 1807 roku w pobliżu miasta rozegrała się krwawa bitwa pomiędzy wojskami francuskimi pod wodzą Napoleona, a armią rosyjską, dowodzoną przez generała Bennigsena, wspomaganą przez kontyngent pruski. Jednym z dowodzących bitwą był generał rosyjski Piotr Bagration, od którego nazwiska wzięła się obecna, rosyjska nazwa miasta. W 1939 miasto liczyło 7485 mieszkańców. 10 lutego 1945 miasto zostało zdobyte przez wojska 3 Frontu Białoruskiego i poważnie ucierpiało w czasie walk. Początkowo linia demarkacyjna pomiędzy Polską i ZSRR przechodziła 1 km na północ od miasta, które podlegało polskiej administracji. Wówczas została ustalona urzędowa polska nazwa miasta Iławka (nazwa formalnie weszła w życie po opublikowaniu w Monitorze Polskim Zarządzenia Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. 1946 nr 44 poz. 85), zawierającego nazwę tego miasta). Jednak w 1946 roku całą miejscowość włączono do Związku Radzieckiego. Obecnie siedziba rejonu bagrationowskiego.(Wikipedia).

Porozumienie o współpracy partnerskiej między Rejonem Bagrationowsk a Gminą Korsze zostało podpisane 17 grudnia 2011 r.

 

Słowo od burmistrza

b_150_100_16777215_00_images_burmistrz.png

Witamy

W imieniu własnym i mieszkańców miasta pragnę powitać wszystkich, którzy zainteresowali się naszym pięknym miastem.
W 1962 roku nadano prawa miejskie osadzie Korsze. Jesteśmy jednym z najmłodszych miast na Warmii i Mazurach, a ten fakt zobowiązuje nas do nowoczesności i otwarcia na nowe pokolenie.
Przyjeżdżając do Korsz każdy znajdzie tu coś dla siebie. Inwestor tereny pod inwestycje, turysta czyste powietrze, piękne krajobrazy oraz zabytki, będące częścią wielowiekowej historii Korsz. Mam nadzieje, że nasze miasto spełni Państwa oczekiwania.

Burmistrz Korsz
Ryszard Ostrowski

Wywiad z burmistrzem Korsz

Nasz profil na FB

Polecane strony

Statystyki odwiedziń

Dziś1
Ten tydzień12
Ten miesiąc119
Wszystkie468635

Kubik-Rubik Joomla! Extensions