Współpraca zagraniczna
Celem partnerstwa miast jest współpraca ludzi, niezależnie od granic państwowych. Międzynarodowe kontakty Korsz mają na celu podejmowanie i umacnianie wszelkich działań zmierzających do:
Współpracy władz lokalnych
Współpracy gospodarczej
Współpracy kulturalnej i sportowej
Współpracy w zakresie tworzenia infrastruktury transportowej
Poznania historii, dziedzictwa i bogactwa kulturowego
Wspólnej promocji miast partnerskich
Współpracy firm komunalnych
![]() |
Miasto Ejszyszki (Eisiskiu)– jedna z najstarszych miejscowości Wileńszczyzny (70 km na południe od Wilna). Nazwa miasta, według legendy, wywodzi się od jednego z najdzielniejszych wojów litewskich, Eisziusa, który dostał te ziemie w XI w. w nagrodę za odzyskanie ich od książąt ruskich. Prawa miejskie nadał osadzie Jan III Sobieski w XVII w. Przez miasto przebiegał ważny szlak, zwany ,,gościńcem raduńskim", prowadzący z Wilna do Krakowa. Mimo to miasto nie rozwinęło się nigdy w większy ośrodek. Na początku XIX w. niedaleko Ejszyszek była stacja telegrafu optycznego linii Warszawa - Sankt Petersburg.
Ejszyszki liczą ok. 3700 mieszkańców. W miasteczku działają dwie szkoły średnie (polska, litewska z filią rosyjskiej), szkoła muzyczna, szkoła sportowa im. Antoniego Ratkiewicza, dwa przedszkola (polskie i litewskie) oraz Dom Polski. Zdecydowaną większość mieszkańców miasteczka stanowią Polacy (ok. 85 proc.). Porozumienie o współpracy partnerskiej między miastem Ejszyszki a Gminą Korsze zostało podpisane 7 lipca 2007 roku.
|
![]() |
Miasto Pravdinsk– miasto w Obwodzie Kaliningradzkim, liczące 4,5 tysiąca mieszkańców. Miejscowość położona nad rzeką Łyna, ok. 30 km na północny wschód od Bagrationowska i 25 km na południe od Gwardiejska, 10 km od granicy z Polską. Pravdinsk założony został przez Krzyżaków w 1312 przy brodzie na Łynie. 14 czerwca 1807 w pobliżu miasta rozegrała się jedna z ważnych bitew wojen napoleońskich. 31 stycznia 1945 miasto zostało zdobyte przez oddziały 3. Frontu Białoruskiego. Po wojnie miejscowość przypadła ZSRR. W 1946 roku nazwę miasta zmieniono na Prawdinsk.
Porozumienie o współpracy partnerskiej między miastem Pravdinsk a Gminą Korsze zostało podpisane 26 września 2007 roku.
|
![]() |
Miasto Młynów - osiedle typu miejskiego na Ukrainie i stolica rejonu w obwodzie rówieńskim. 8,2 tys. mieszkańców (szacunek na 2006). Obecnie w skład osiedla wchodzi dawne miasteczko Murawica.
|
![]() |
Bagrationowsk (Iławka) - miasto w obwodzie kaliningradzkim w Rosji (6 tys. mieszkańców), położone przy granicy z Polską. Centrum rejonu bagrationowskiego . W lutym 1807 roku w pobliżu miasta rozegrała się krwawa bitwa pomiędzy wojskami francuskimi pod wodzą Napoleona, a armią rosyjską, dowodzoną przez generała Bennigsena, wspomaganą przez kontyngent pruski. Jednym z dowodzących bitwą był generał rosyjski Piotr Bagration, od którego nazwiska wzięła się obecna, rosyjska nazwa miasta. W 1939 miasto liczyło 7485 mieszkańców. 10 lutego 1945 miasto zostało zdobyte przez wojska 3 Frontu Białoruskiego i poważnie ucierpiało w czasie walk. Początkowo linia demarkacyjna pomiędzy Polską i ZSRR przechodziła 1 km na północ od miasta, które podlegało polskiej administracji. Wówczas została ustalona urzędowa polska nazwa miasta Iławka (nazwa formalnie weszła w życie po opublikowaniu w Monitorze Polskim Zarządzenia Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. 1946 nr 44 poz. 85), zawierającego nazwę tego miasta). Jednak w 1946 roku całą miejscowość włączono do Związku Radzieckiego. Obecnie siedziba rejonu bagrationowskiego.(Wikipedia).
Porozumienie o współpracy partnerskiej między Rejonem Bagrationowsk a Gminą Korsze zostało podpisane 17 grudnia 2011 r.
|
Słowo od burmistrza
![]() |
|
Witamy W imieniu własnym i mieszkańców miasta pragnę powitać wszystkich, którzy zainteresowali się naszym pięknym miastem. |
|
Burmistrz Korsz Ryszard Ostrowski |