Sprostowanie artykułu „Każda sesja to potyczka”
- Nieprawdą jest jakoby Gmina Korsze posiadała zobowiązania finansowe w dwóch parabankach. Gmina Korsze nie posiada żadnych długów w tzw. parabankach, a sytuacja finansowa gminy jest stabilna. W tej sprawie zostało wydane specjalne oświadczenie Burmistrza Korsz, opublikowane w dniu 9 lutego 2016 r. na stronie internetowej www.archiwum.korsze.pl. Nieprawdziwe jest też więc stwierdzenie, że Gmina Korsze wciąż zadłuża się w parabankach i nie stać jej na inwestycje.
- Nieprawdą jest, że projekt budżetu przygotowany przez Burmistrza Korsz przewidywał wzrost zadłużenia gminy, ponieważ projekt budżetu przewidywał nadwyżkę budżetową, a nie wzrost deficytu.
- Nieprawdą jest jakoby od listopada 2015 r. forsowane podczas sesji Rady Miejskiej w Korszach były dwie wersje uchwały budżetowej. Uchwała budżetowa Gminy Korsze na rok 2016 istniała tylko w jednej wersji, a wprowadzane do niej były jedynie poprawki. Należy w tym miejscu zaznaczyć, o czym „zapomniał” autor artykułu, że projekt uchwały budżetowej, opracowany przez Burmistrza Korsz, uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. RIO nakazało natomiast naprawić błędy, które zostały wprowadzone i przegłosowane przez radnych opozycyjnych.
- Nieprawdą jest jakoby Burmistrz Korsz uważał że wskazane przez odpowiednie instytucje: remont łazienek w Zespole Szkół w Korszach oraz dostosowanie Przedszkola Miejskiego do uwarunkowań przeciwpożarowych - jak określił to autor artykułu - „mogą poczekać”. Po zasięgnięciu opinii ekspertów, czego nie zrobili forsujący te inwestycje radni, Burmistrz Korsz posiada informacje, według których istnieją rzetelne podstawy do zaplanowania ww. remontów we wskazanym zakresie, jednak po dużo niższych kosztach niż wskazali to radni.
- Nieprawdą jest jakoby Regionalna Izba Obrachunkowa unieważniła wieloletnią prognozę finansową, przygotowaną przez burmistrza i skarbnika, ponieważ projekt prognozy opracowany przez Burmistrza Korsz uzyskał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej. RIO nakazało natomiast nanieść poprawki w błędnej wersji przygotowanej i przegłosowanej przez radnych opozycyjnych m.in. uwzględnić wykreślone przez radnych opozycyjnych zobowiązania Gminy.
- Nieprawdą jest jakoby budowa hali sportowej w Korszach realizowana była wyłącznie ze środków Gminy Korsze, a Gmina – jak to ujął autor artykułu – liczyła jedynie na zwrot podatku VAT. Realizacja inwestycji, którą jest budowa hali sportowej została zasilona ok. 25-procentową dotacją z Ministerstwa Sportu, tj. kwotą ponad 2 milionów złotych.
- Nieprawdą jest jakoby radny Tadeusz Woźniak zaproponował sołtysom gromadzenie gruzu na naprawę dróg wskutek braku pieniędzy w budżecie Gminy Korsze. Propozycja radnego dotyczyła jedynie miejscowych, doraźnych rozwiązań w poprawie warunków komunikacyjnych, które są praktykowane chociażby w sąsiedniej gminie Barciany. Natomiast stan dróg gminnych jest porównywalny do stanu dróg w innych gminach wiejskich i miejsko-wiejskich w całym województwie, a mając na uwadze konieczność ich poprawy Gmina Korsze ubiega się o kolejne środki zewnętrzne.
- Nieprawdziwa jest również informacja, jakoby jedynie 3 miliony złotych Gmina Korsze pozyskała w ostatnich latach ze środków zewnętrznych. Na same projekty inwestycyjne (bez projektów miękkich) urząd miejski pozyskał bowiem ponad 9 mln złotych środków unijnych (przy łącznych wydatkach majątkowych w wysokości ponad 31 mln złotych), a oprócz tego gmina realizowała szereg inwestycji za pośrednictwem swoich spółek – „Wikom” Wodociągi i Oczyszczanie Miasta sp. z o.o., który wykonał inwestycje na blisko 8 mln złotych, z czego blisko 4 mln złotych to dofinansowanie zewnętrzne oraz „Korpec” Energetyka Cieplna sp. z o.o., który wykonał inwestycje na ponad milion złotych. Jasno więc wynika, że pozyskane środki zewnętrzne znacznie przewyższają nieprawdziwą kwotę podaną przez redaktora.
- Nieprawdziwa jest również informacja, że na dokończenie czeka sieć wodociągowa, a sieć kanalizacyjna jest w powijakach. Sieć wodociągowa w gminie ma długość ponad 146 km, a korzysta z niej ponad 98% mieszkańców, natomiast sieć kanalizacyjna liczy ponad 30 km, a korzysta z niej lub może z niej korzystać po podłączeniu ponad 60 % mieszkańców.
Ww. stwierdzenia autora artykułu są efektem braku rzetelności dziennikarskiej i mają charakter tendencyjny, stawiający w wyjątkowo niekorzystnym świetle Burmistrza Korsz.
Ryszard Ostrowski, Burmistrz Korsz”.
Słowo od burmistrza
![]() |
|
Witamy W imieniu własnym i mieszkańców miasta pragnę powitać wszystkich, którzy zainteresowali się naszym pięknym miastem. |
|
Burmistrz Korsz Ryszard Ostrowski |