"Gudniki - historia w folderze"
Gośćmi spotkania byli Ryszard Ostrowski – burmistrz Korsz, Jolanta Grzyb - prezes Towarzystwa Miłośników Reszla i okolic, Jan Zając - prezes Stowarzyszenia Propagowania Trzeźwości "Krokus", Damian Niski - dyrektor biura LGD "Barcja", uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kętrzynie, a także okoliczni mieszkańcy.
W rolę przewodnika wcielił się Tadeusz Korowaj i przybliżył zebranym gościom historię Gudnik. Spotkanie zaczęło się od wykładu, po którym zebrani goście udali się na pozostałości wiejskiego cmentarza. Znajduje się on na wzniesieniu, z którego rozpościera się rozległy widok na całą wieś. Stoi tam m.in. żeliwny krzyż, który upamiętnia pochówek dwóch młodych mężczyzn z rodziny von der Groeben oraz żeliwny krzyż F. Mulniera, królewskiego budowniczego dróg. Na cmentarzu znajdują się także ruiny kaplicy grobowej rodziny von der Groeben pochodzącej z Łankiejm. Po odwiedzeniu cmentarza zgromadzeni goście udali się do zabytkowego kościoła, który obecnie należy do parafii w Reszlu. Kościół pochodzi z drugiej połowy XV wieku. Jest murowany z cegły i kamienia polnego. Został przebudowany w 1731 roku. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny i ołtarz boczny w stylu barokowym. W południową ścianę kościoła wmurowana jest płyta nagrobna Johana Bernarda Varnbagena. Obok kościoła znajduje się obelisk upamiętniający 17 mieszkańców wsi, którzy polegli podczas I wojny światowej.
Więcej szczegółowych informacji dotyczących historii tej niezwykłej miejscowości znajdzie się w przygotowywanej w ramach projektu publikacji „Gudniki – historia w folderze”.
Słowo od burmistrza
![]() |
|
Witamy W imieniu własnym i mieszkańców miasta pragnę powitać wszystkich, którzy zainteresowali się naszym pięknym miastem. |
|
Burmistrz Korsz Ryszard Ostrowski |