Sprostowanie nieprawdziwych informacji, które ukazały się w Gazecie w Kętrzynie
1. „ Inwestuje się przede wszystkim w miasto, natomiast na wsiach nie robi się nic.”
Sprostowanie: „Nieprawdą jest, że Gmina Korsze inwestuje w miasto pomijając tereny wiejskie.” Na potwierdzenie przedstawiamy działania zrealizowane wspólnie z inwestorem EDP Renewables m.in.: organizacja Festiwalu Ekologicznego „Czysty Powiat”, organizacja Dni Korsz, organizacja Dożynek Gminnych, urządzenie „kącika dla malucha” w Filii Bibliotecznej w Kraskowie, ufundowanie sprzętu RTV dla Zespołów Szkół w Łankiejmach, Garbnie i Sątocznie, przekazanie znaczącej kwoty na poprawę infrastruktury dróg gminnych i powiatowych, ufundowane stypendia naukowe dla uzdolnionej młodzieży, sponsor główny akcji „1000 gwiazdkowych prezentów” dla ponad 1000 dzieci z gminy Korsze, montaż ok. 120 zestawów telewizji satelitarnej wraz z opłaceniem 2 letniego abonamentu w ramach odszkodowania za zakłócenie sygnału analogowego, 1000 opasek odblaskowych w ramach akcji „Bezpieczeństwo na drogach”, sala językowa w Zespole Szkół w Korszach, warsztaty edukacji ekologicznej dla dzieci i dorosłych, współpraca z klubami sportowymi na terenie gminy.
2. „Podczas powstawania poprzedniej farmy także zapewniano o naprawie dróg lokalnych, które zostaną wykorzystane do transportu turbin. Niestety do dnia dzisiejszego stan żadnej z dróg nie został poprawiony”
Sprostowanie: „Nieprawdą jest, że do dnia dzisiejszego nie naprawiono żadnej z dróg lokalnych, które zostały wykorzystane do transportu turbin”. Przy współpracy z inwestorem EDP Renewables poprawiono 20 km dróg gminnych, inwestor wybudował na swoje potrzeby 5 km dróg oraz partycypował w kosztach budowy dróg powiatowych asfaltowych m.in. Korsze-Równina Górna (ok. 9 km), poprawiono stan nawierzchni drogi brukowej od Łankiejm do Trzeciaków o łącznej długości 5,5 km. Gmina Korsze na remonty i utrzymanie dróg gminnych otrzymała ponad 500 tys. zł dotacji od inwestora.
3. „Gmina Korsze podnosząc swój wskaźnik inwestycyjny straci wiele dotacji centralnych. Na pewno otrzyma o wiele mniejsze dotacje na załatwienie kwestii opieki socjalnej. Może to być nawet 40% mniej pieniędzy. Niektórzy szacują, że gmina wyjdzie jedynie na zero – wpływy z podatków od wiatraków przyjdą, ale odejdą w podobnej kwocie”.
Sprostowanie: „Wzrost dochodów Gminy nie ma żadnego wpływu na wysokość dotacji związanych z realizacją świadczeń pomocy społecznej w formie zasiłków okresowych i stałych, które są zadaniami własnymi Gminy finansowanymi z budżetu państwa.” Cytowaną kwestię wyjaśnialiśmy w sprostowaniu, które ukazało się 7 października 2011 r. po artykule „Gmina Reszel i Korsze nie zarobią na wiatrakach”, który ukazał się w Gazecie w Kętrzynie z dn. 30.09.2011 r.
Subwencja jest jedynie narzędziem zmniejszającym różnice w zamożności gmin, które powinny zmierzać do całkowitej niezależności finansowej. Pojawiają się głosy, które podnoszą często obawy, iż wzrost dochodów własnych nie zrekompensuje finansowej „straty” z tytułu obniżenia subwencji wyrównawczych w części podstawowej. Każdą taką sprawę należy oceniać indywidualnie, jednakże idea samorządności zakłada niezależność finansową JST, a system redystrybucji został tak skonstruowany, aby zwiększanie dochodów własnych było bardziej opłacalne niż korzystnie z subwencji. Bierna postawa beneficjenta może doprowadzić do zwiększania dystansu między JST o wysokim, czy nawet średnim poziomie dochodów własnych, a tymi o najniższych dochodach. Ze względu na brak dbałości o zwiększenie dochodów własnych JST narażają się na trudności w długookresowym bilansowaniu budżetu, co może przełożyć się na zmniejszenie inwestycji w regionie, a konsekwencji zwiększenie bezrobocia i wzrost przepaści w rozwoju gospodarczym w stosunku do ogółu JST tego samego szczebla. Efektem takiego postępowania może być jeszcze większe uzależnienie budżetu od subwencji. Gminom opłaca się zezwalać na realizację na swoim terenie inwestycji generujących dla nich przychody podatkowe. Zazwyczaj, bowiem dochody przewyższają utraconą część subwencji, a dodatkowo zwiększają wpływy z podatków dochodowych zarówno od osób fizycznych jak i prawnych. Dodatkowym wsparciem dla gmin jest tworzenie Specjalnych Stref Ekonomicznych, które zostały powołane w celu zdynamizowania rozwoju gospodarczego w niektórych regionach kraju. Obok korzystnego salda, o którym mowa wyżej, ważną zaletą przychodów pochodzących z inwestycji stanowi dla gminy fakt, iż gmina w większym stopniu uniezależnia się od wysokości globalnej kwoty subwencji określonej w ustawie budżetowej, która każdorazowo uzależniona jest min. od decyzji politycznych. Można, zatem mówić o zamianie mniej pewnego źródła dochodu na źródło o wysokim poziomie stabilności w długim okresie. Wpływy budżetowe lepiej poddające się prognozowaniu pozwalają na bezpieczniejsze planowanie wydatków budżetowych, co stanowi dodatkową przewagę wpływów pochodzących z inwestycji. Z kolei wartość subwencji wyrównawczej charakteryzuje się niejednokrotnie znacznymi wahaniami.
Urząd Miejski w Korszach
Słowo od burmistrza
![]() |
|
Witamy W imieniu własnym i mieszkańców miasta pragnę powitać wszystkich, którzy zainteresowali się naszym pięknym miastem. |
|
Burmistrz Korsz Ryszard Ostrowski |