Rok pełny aktywności i pomysłów
Pierwsza uroczystość jaka odbyła się w naszym kole to Dzień Babci. Spotkanie to uświetnił występ uczniów z miejscowej szkoły, którzy przedstawili inscenizację pt. ,,Piekł Dziadek Babkę’’. Walentynki i Dzień Kobiet minęły także na spotkaniach w swoim gronie. Z tej okazji kobiety zaprezentowały specjały kulinarne, zaś Pani Roma Karowska przedstawiła napisany wiersz pt. „Dzień Kobiet w Kole Gospodyń Wiejskich’’.
Zbliżały się Święta Wielkiej Nocy… Przygotowałyśmy więc piękną Palmę Wielkanocną, postarałyśmy się, aby była bardzo wysoka i kolorowa. Wysiłek nie poszedł na marne. Palma została wyróżniona przez Proboszcza naszej parafii na uroczystej mszy.
Czas leciał bardzo miło i spokojnie, ale do czasu, gdy ogłoszono, że w Korszach odbędzie się ,,Majówka z grochówką’’ i to jeszcze tematyczna, bo ,,Na cygańską nutę’’. Było to nie lada wyzwanie. Z pomocą jednak przyszedł nam Pan Andrzej, który nie bał się tego podjąć. Pomógł nam od strony muzycznej i wspomógł swoim głosem. Pierwsze spotkania były bardzo pracowite. Wybór cygańskich piosenek, ich przygotowanie wymagało cierpliwości i zaangażowania (po prostu nie byłyśmy fachowcami w tej dziedzinie- raczkowałyśmy). Musiałyśmy wybrać także nazwę naszemu zespołowi. Po długim namyśle i ku zaskoczeniu przewodniczącej koła wybór padł na „Ani Babki”.
I tak Koło Gospodyń po raz pierwszy zaśpiewało pod nazwą ,,Ani Babki” na majówce w Łankiejmach. Była to swego rodzaju próba generalna przed występem w Korszach. To tu także pierwszy raz zaśpiewał z Kołem „Andriu”, czyli Pan Andrzej. Swój debiut miała także pięcioletnia Hania wykonując piosenkę ,,Dziękuję Ci za miłość’’.
18.05.2013 r. odbyła się „Majówka z grochówką” w Korszach. Koło Gospodyń wystąpiło już jako ,,Ani Babki i Andriu’’. Udany występ upewnił nas w tym, że potrafimy wspólnie zrobić rewelacyjne rzeczy. Sołectwo Łankiejmy, w tym Koło Gospodyń Wiejskich, dzięki tak wielkiemu zaangażowaniu zajęło I miejsce za wystrój stoiska i zaprezentowanie się na scenie.
W czerwcu Koło Gospodyń wraz z Sołtysem oraz Biblioteką w Łankiejmach zorganizowało ,,Piknik z Okazji Dni Rodziny’’ na Wesołej Polanie. Piknik był imprezą o zasięgu lokalnym, jednak nie zabrakło na nim także gości. Gry i zabawy dla rodzin oraz konkursy zostały poprowadzone przez miejscową bibliotekarkę i radną. Sołtys i biblioteka zadbali o nagrody i o skromny poczęstunek. Andriu zapewnił dobrą muzykę i zabawę do późnych godzin nocnych .
Nasze spotkania i próby odbywały się w różnych miejscach: w bibliotece przed biblioteką, na posesji u Sołtysa i na ,, Wesołej Polanie’’- warunki niemalże polowe, ale to nas nie zrażało.
Kolejny występ odbył się w Wandajnach na festynie z okazji Dnia Dziecka. Zostaliśmy zaproszeni przez radnego Wandajn. Miłe przyjęcie i przyjazna atmosfera dodawały nam otuchy na dalszą działalność.
Kobiety z naszego koła wzięły także udział w projekcie ,,O finansach… w bibliotece’’ uczestniczyły w 5 spotkaniach, które miały pomóc korzystać z usług finansowych i bankowości elektronicznej w sposób łatwy i przystępny.
Podsumowaniem tego projektu była wycieczka do Oddziału Banku Narodowego w Olsztynie, której sponsorem był Burmistrz Korsz.
Z radością przyjęliśmy zaproszenie na otwarcie nowo wybudowanej świetlicy i biblioteki w Garbnie, (o takim obiekcie możemy na razie pomarzyć, ale kto wie?). Uczestnikami tej ważnej uroczystości były władze z województwa, powiatu, naszej gminy oraz społeczność lokalna. To mobilizowało nas bardzo, aby dobrze się zaprezentować.
Następne zaproszenia to Festyn w Kraskowie, Gudniku, oraz Dożynki w Parysie.
Wszędzie przyjmowano nas bardzo ciepło, gościnnie. Spotkania z nowym środowiskiem oraz zespołami, które występowały na scenach dały nam możliwość poznania ciekawych ludzi i inspiracje do dalszego działania.
Zaproszenie na Dożynki Gminne w Barcianach, sąsiedniej gminie było dla nas wyróżnieniem, przygotowaliśmy nowy repertuar, ale i nowe stroje na wzór ,, Bizonek’’- naszego Koła Gospodyń Wiejskich w latach 80 –tych, jako kontynuacji lokalnej tradycji.
Dożynki w Łankiejmach, w których zespół ,, Ani Babki i Andriu ‘’wykonali muzykę biesiadną, porywającą do tańca. Kobiety z koła wzięły udział w konkursie przeciw kobietom z Babieńca. Nasze kobiety okazały się silniejsze i zajęły I miejsce w tych potyczkach.
Dożynki Gminne w Korszach, potwierdziły to, że co robimy, robimy z pasją i zaangażowaniem.
I miejsce za wykonanie wieńca dożynkowego
III miejsce za stoisko.
Wzięliśmy udział w Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Korszach. Przegląd połączony był z corocznym Balem Seniora.
Cóż więcej mówić, rok upłynął pracowicie, radośnie i jak na razie jest fajnie, bo czas płynie pożytecznie.
Anna Konopka
Słowo od burmistrza
![]() |
|
Witamy W imieniu własnym i mieszkańców miasta pragnę powitać wszystkich, którzy zainteresowali się naszym pięknym miastem. |
|
Burmistrz Korsz Ryszard Ostrowski |