Wnioski z konferencji na temat "Efektów prywatyzacji Państwowych Gospodarstw Rolnych na przykładzie powiatu kętrzyńskiego”
![]() |
W nowo wybudowanej świetlicy w Garbnie odbyła się konferencja środowiskowa „Efekty prywatyzacji Państwowych Gospodarstw Rolnych na przykładzie powiatu kętrzyńskiego”. |
Na konferencję przybyli burmistrzowi i wójtowie z terenu powiatu, wicestarosta, radny sejmiku, dyrektor oddziału ANR z Olsztyna, przewodniczący Rady Izb Rolniczych, sołtysi, rolnicy, mieszkańcy Garbna.
Konferencję otworzył burmistrz Korsz – Ryszard Ostrowski. Powitał obecnych i poinformował, że konferencja odbywa się w nowym obiekcie wybudowanym przez gminę Korsze przy wsparciu środków z Unii Europejskiej. Prowadzenie konferencji przejął Paweł Rogiński, jeden z organizatorów konferencji. Na wstępie poinformował, że organizatorami są Rada Sołecka, Związek Byłych Pracowników PGR i miejscowe Koło SLD. Dokonując wprowadzenia do dyskusji poinformował, że przekształcenie sektora państwowego w rolnictwie dokonano w oparciu o ustawę z 19 października 1991 r. Prywatyzacja, a co za tym idzie likwidacja stanowisk pracy dotknęła w kraju ok. 500 tys. osób (z członkami rodzin ok. 2 mln). W powiecie kętrzyńskim odpowiednio 7 tys. i 20 tys. z rodzinami. Przypomniał, że zgodnie z konstytucją art. 25 podstawą gospodarki rolnej w kraju są gospodarstwa rodzinne. Prywatyzacja miała dać szansę tworzeniu takich silnych gospodarstw. Stało się inaczej, polityczna ustawa i działania kolejnych ekip rządowych doprowadziły do pozbawienia pracy setek tysięcy osób, a majątek zwłaszcza ziemie przejęły w dużej części podmioty zagraniczne i wielcy latyfundyści. Nowych gospodarstw rodzinnych powstało bardzo mało. W trzech punktach przedstawił „efekty” prywatyzacji w powiecie i propozycję działań:
1. Przekazywanie, sprzedaż, dzierżawa majątku przez ANR. Naruszono prawdopodobnie szereg ustaw z konstytucją włącznie.
2. Zadania samorządów wszystkich szczeblów a zwłaszcza gminnych w zakresie gospodarki po prywatyzacji na terenach byłych PGR.
3. Aktywizacja środowisk popegeerowskich, aktywność Rad Sołeckich, radnych, wspólnot mieszkaniowych itp. Bardziej aktywny udział tej społeczności w wyborach.
Słowo od burmistrza
![]() |
|
Witamy W imieniu własnym i mieszkańców miasta pragnę powitać wszystkich, którzy zainteresowali się naszym pięknym miastem. |
|
Burmistrz Korsz Ryszard Ostrowski |