Korsze nie są gorsze
W roku 1998 opracowaliśmy program według autorskiego projektu „Pomoc w utrzymaniu abstynencji uczestników programu od alkoholu”, który był sfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu PHARE Dialog Społeczny. Program ten został włączony w 1999r. jako zadanie cykliczne do Gminnego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dla miasta i gminy Korsze. Kolejnym ważnym dokonaniem było w 1998r. otwarcie świetlicy socjoterapeutycznej „RADOŚĆ” dla dzieci i młodzieży, w której poza programami profilaktycznymi realizowano zadania związane z edukacją nieformalną dla osób z grup wykluczonych (narażonych na negatywne skutki zjawiska uzależnienia od alkoholu i przemocy). W 2000r. otrzymaliśmy środki z dotacji Fundacji im. Stefana Batorego – podkreśla z dumą Prezes organizacji Jan Zając. Udało się wówczas stworzyć autorski Program Socjoterapeutyczny „PRZYSTAŃ” - dodaje. Stowarzyszenie też prowadziło Punkt Konsultacyjno-Informacyjny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” i Punkt Pierwszego Kontaktu dla członków rodzin z problemem alkoholowym.
Stowarzyszenie Propagowania Trzeźwości KROKUS zrealizowało projekt „Korsze nie są gorsze” w partnerstwie z gminą Korsze współfinansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię ze środków Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych Komponent „Demokracja i Społeczeństwo Obywatelskie” w okresie od 01.03 do 31.12.2008r. W ramach projektu „ Aktywizacja ludzi starych, integracja międzypokoleniowa III wiek na Warmii i Mazurach. Kompleksowy program wsparcia i aktywizacji osób starszych w województwie warmińsko-mazurskim” wykonano Diagnozę Sytuacji Ludzi Starszych w Korszach na przełomie 2007/2008 roku. Projekt był realizowany przez Federację Organizacji Socjalnych FOSA.
Przez 18 lat działalności Stowarzyszenie przechodziło przemianę, od typowej profilaktyki do pomocy żywnościowej. Gro naszych działań uległo zmianie – informuje Zając, wskazując że musieliśmy się dostosować do aktualnych problemów społecznych. Rozwijaliśmy się doprowadzając nasze działania do punktu, w którym angażujemy się w pomoc ludziom najuboższym. Organizacja ma zamiar wykorzystywać nowe środki i możliwości w celu rozwiązywania niektórych problemów społecznych w naszej gminie. Projekt „Korsze nie są gorsze” potwierdza regułę, którą wyznaję. Należy zrobić wszystko, aby tu, w naszej gminie wiele się działo z pozytywnym skutkiem dla społeczności. Współpraca z samorządem jest dobra. Świadczą o tym dobrze zrealizowane projekty, w które angażował się Urząd, sołectwa i rady sołeckie. W ostatnich latach zajmujemy się organizowaniem czasu wolnego i wypoczynku dla dzieci i młodzieży z rodzin zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem ze szczególnym uwzględnieniem środowisk z problemem uzależnień. Stworzyliśmy specjalny program „Sport to zdrowie – bez uzależnień”.
- Nasza praca jest ciężka, ale staramy się ją wykonywać dobrze, jak najlepiej umiemy – zakończył prezentację organizacji Zając.
Marcin Łupkowski
Słowo od burmistrza
![]() |
|
Witamy W imieniu własnym i mieszkańców miasta pragnę powitać wszystkich, którzy zainteresowali się naszym pięknym miastem. |
|
Burmistrz Korsz Ryszard Ostrowski |