Warsztaty „Budowanie pozytywnej samooceny” z udziałem osób niepełnosprawnych
Projekt jest współfinansowany ze środków PFRON, a realizowany przez Wspólnotę Roboczą Związków Organizacji Socjalnych w partnerstwie z Federacją Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa. Na terenie miasta i gminy Korsze działania te wspiera Stowarzyszenie Propagowania Trzeźwości „KROKUS” z Korsz.
Warsztaty zostały poprowadzone przez specjalistów Biura DiK – Weronikę Kułagin doradcę zawodowego oraz Alicję Maziarek psychologa. Organizację warsztatów wspierał Jan Zając, Prezes Stowarzyszenia Propagowania Trzeźwości „Krokus” z Korsz.
Udział wzięło 10 osób niepełnosprawnych z Korsz, które poszerzyły swoją wiedzę dotyczącą mocnych i słabych stron, budowały pozytywny obraz własnej osoby, uczyły się mówienia dobrze o sobie i o innych.
Uczestnicy warsztatów w dalszym ciągu mogą korzystać z usług:
- doradcy zawodowego, który pomoże w określeniu sylwetki zawodowej,
- pośrednika pracy, który wyszuka i przedstawi adekwatne do oczekiwań oferty pracy,
- psychologa, który pomoże w przełamaniu wewnętrznych obaw związanych
m.in. z poszukiwaniem pracy, rozmową kwalifikacyjną z pracodawcą itp.
Byłem zbudowany faktem uczestniczenia i zaangażowania tylu osób niepełnosprawnych z Korsze - podkreślił Jan Zając. Ważne jest to, że te osoby chciały wyjść z domu, spotkać się i aktywnie uczestniczyć w zaproponowanych warsztatach. Każda osoba dla dodatkowego zmotywowania otrzymała upominek. Po zakończeniu warsztatów odbyła się dyskusja, w trakcie której zrodził się pomysł powołania do życia Integracyjnego Klubu Osób Niepełnosprawnych, który zgodnie z założeniem miał funkcjonować w ramach struktury stowarzyszenia. W ten sposób miałby lokalnie bardziej integrować środowisko osób niepełnosprawnych. Przynależność do Klubu zadeklarowało 7 osób. Odnotowujemy dalsze zainteresowanie. Stanowi to jednak niełatwy proces. Trzeba z ludźmi prowadzić rozmowy, przekonywać i starać się zachęcić do aktywnego udziału w życiu społecznym. Niepełnosprawni stanowią grupę, która wymaga dodatkowego zaangażowania.
Założenie udało się zrealizować w dniu 26 maja 2014 roku, kiedy to Zarząd Stowarzyszenia „KROKUS” powołał do życia Integracyjny Klub Osób Niepełnosprawnych w gminie Korsze. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa, którą zamierzamy kontynuować - mówi z radością Zając. Burmistrz Korsz Ryszard Ostrowski uznał to działanie za ważne społecznie i zaznaczył, że będzie w miarę możliwości udzielał wsparcia ze strony samorządu dla tego typu inicjatyw.
Przynależność do Klubu jest dobrowolna. Zakłada rozwój osobisty i reintegrację społeczną oraz zawodową członków, którymi mogą zostać wyłącznie osoby niepełnosprawne posiadające aktualne orzeczenie o stopniu zakwalifikowanej niepełnosprawności. Zasady przynależności określa Regulamin, a główne kierunki działania stworzony Plan Pracy.
Marcin Łupkowski
Słowo od burmistrza
![]() |
|
Witamy W imieniu własnym i mieszkańców miasta pragnę powitać wszystkich, którzy zainteresowali się naszym pięknym miastem. |
|
Burmistrz Korsz Ryszard Ostrowski |