"Aktywni seniorzy w gminie Korsze"

 Pierwsze spotkania informacyjne już w czerwcu


b_150_100_16777215_00_images_2014_06_plakaty_aktywni.jpg

Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „Baby z Babieńca” rozpoczyna od 1 czerwca 2014 roku realizację projektu pn. „Aktywni seniorzy w gminie Korsze”, w ramach którego głównym celem jest wsparcie idei przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i aktywizacja osób w wieku powyżej 50 roku życia w gminie Korsze w okresie od 01.06.2014 do 31.12.2014 r. poprzez zwiększony udział osób starszych w działaniach na rzecz środowiska lokalnego.

 

Nie jest to oczywiście jedyny cel. Planujemy osiągnięcie wielu wskaźników związanych z edukacją osób starszych. Stąd udział wielu partnerów, m.in. miasta i gminy Korsze, Miejskiego Ośrodka Kultury w Korszach, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Korszach, Stowarzyszenia Wszyscy Powinni Mieć Równe Szansę w Warnikajmach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Korszach, Spółdzielni Socjalnej PROFIT. Projekt zakłada osiąganie wartości dodanej poprzez tworzenie kolejnych działań, aby można było utrzymać Centrum Wolontariatu 50 Plus w gminie Korsze oraz działać na rzecz integracji pokoleniowej dzieci i młodzieży z osobami starszymi. Wszystko to w celu lepszego uaktywnienia społeczności lokalnych.

Poza serią szkoleń i spotkań planowane jest przydzielenie 5 dotacji na realizację inicjatyw lokalnych przez mieszkańców gminy Korsze w kwocie 1000 zł każda. Uczestnicy projektu opracują swoje pomysły - młodzież z osobami starszymi i sołtysami, a następnie od października do grudnia 2014 roku je wspólnie zrealizują, uzyskując w tym zakresie profesjonalne wsparcie ekspertów. Nie zabraknie miejsca na spotkania wspominkowe z seniorami, organizację wielu wspólnych inicjatyw, w tym projektów na rzecz osób starszych i młodzieży. Przez cały czas działało będzie Centrum Wolontariatu, w którym aktywnie wraz z osobami starszymi będzie pracowała młodzież. 

To jest dla nas szansa - mówi Czesława Orłowska-Staniszewska, inicjatorka projektu i jego pomysłodawczyni. Dla mnie jako działacza pozarządowego i przewodniczącej Rady Miejskiej w Korszach ważne jest, aby wspierać działania młodzieży, ale też zwrócić uwagę na osoby starsze. Moja organizacja realizuje wiele działań, prowadzimy zespół ludowy, w którym osoby starsze udzielają się promując gminę, organizujemy liczne spotkania i warsztaty. Promujemy rękodzieło i dawne tradycje ludowe Warmii i Mazur. Dzięki środkom finansowym wzmocnimy te działania, przez co jeszcze lepiej posłużą mieszkańcom.

Wsparcia finansowego dla realizowanego projektu udzielił Urząd Wojewódzki Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach konkursu obejmującego realizację zadań w następujących obszarach: „Aktywizacja i przeciwdziałanie marginalizacji osób starszych”; „Kompleksowe wsparcie dla rodzin, w tym dotkniętych dysfunkcją i kryzysem”. Dzięki Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu uda się częściowo ograniczyć w naszej gminie liczne deficyty społeczne oraz aktywizować mieszkańców w wieku 50 plus oraz młodzież. Chcemy w tym wspierać już aktywnie działające instytucje i organizacje. Integracja międzypokoleniowa jest istotna, aby młodzież uczyła się od osób starszych, rozwijał się wzajemny szacunek i kultywowanie tradycji. Jest to pewnego rodzaju społeczna profilaktyka w praktyce - dodaje Orłowska-Staniszewska.

 

Spotkanie z młodzieżą

Na pierwsze spotkanie w ramach projektu „Bab z Babieńca” zapraszamy zainteresowanych już w dniu 20 czerwca 2014 roku do świetlicy w Garbnie na godzinę 11.00.

Spotkanie jest przeznaczone dla osób starszych i młodzieży, a dotyczy projektów na rzecz osób starszych i projektów młodzieżowych. Osoby biorące udział w spotkaniu będą zaproszone do działań w ramach Erasmusa+, które planuje realizować Stowarzyszenie KGW "Baby z Babieńca" wspólnie z partnerami. Chcemy wspierać naszą młodzież, aby mogła aktywnie działać. Nasi partnerzy mają doświadczenie w programie Młodzież w Działaniu, mogą nam pomóc i podzielić się dobrymi praktykami.

 

Projekty wymian będą realizowane na terenie miasta Zakopane, co wpłynie na dodatkowe wzmocnienie młodzieży wykluczonej z gminy Korsze poprzez opuszczenie miejscowości i poznanie nowych miejsc. Często ta młodzież nie była nigdzie, poza miejscem zamieszkania. Powodem jest wykluczenie i brak środków. W projektach chodzi też o to, aby pokazywać młodzieży nowe możliwości i kreować pozytywne zmiany. Dlatego tak jest to teraz ważne. Kraje preferowane do wymian to: Bułgaria, Izrael, Czechy, Słowacja, Malta, Litwa, Ukraina, Azerbejdżan, Gruzja. 

Planujemy utworzenie grupy nieformalnej 10 osobowej, która będzie wspólnie ze specjalistami opracowywała wnioski, od których uzyska wsparcie oraz podstawy związane z realizację projektów. Dowiedzą się czym jest projekt, jak sprawnie realizować działania, prowadzić wymianę informacji z partnerem i ewaluować działania.

Na tej podstawie planujemy również zawrzeć w niedalekiej przyszłości partnerstwo na rzecz wolontariatu międzynarodowego, dzięki czemu do gminy Korsze będą mogli napływać wolontariusze z Zachodu, którzy w różnych instytucjach typu ośrodki kultury, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej, przedszkola będą mogli odbyć swój wolontariacki staż. 

Rozpoczynamy nabór partnerów i instytucji zainteresowanych. Stąd zapraszamy na spotkanie informacyjne. Działanie stanowi wartość dodaną w realizowanym projekcie. 

 

Spotkanie z seniorami 

Drugie spotkanie w ramach projektu planowane jest 23 czerwca 2014 roku w świetlicy w Garbnie o godz. 11.00. Zapraszamy głównie seniorów powyżej 50 roku życia oraz młodzież i wszystkich zainteresowanych. Spotkanie to ma charakter informacyjny. Będziemy dużo mówić o projekcie i prowadzić do niego rekrutację. Do projektu może zgłosić się każdy powyżej 50 roku życia. Warunkiem jest zamieszkiwanie na terenie gminy Korsze. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz i wziąć udział w naborze. Formularze będą dostępne w trakcie spotkań. Pomożemy w wypełnianiu formularzy. Wybierzemy grupę 50 zainteresowanych osób.

 

Spotkania realizowane są w ramach spotkań informacyjno-promocyjnych, których w okresie od czerwca do sierpnia 2014 roku planowanych jest łącznie 5. 

Ich celem jest podjęcie dyskusji na temat sytuacji osób starszych w gminie Korsze, młodzieży, integracji międzypokoleniowej oraz promowania wolontariatu 50 plus, integracji młodzieży, osób starszych i mieszkańców. 

Działaniami do końca roku kalendarzowego planujemy objąć pośrednio grupą 4000 osób, bezpośrednio, poprzez zaangażowanie w projekty grupę 300 osób. 

 

W razie pytań prosimy o kontakt ze Stowarzyszeniem Koło Gospodyń Wiejskich "Baby z Babieńca". Tel. 665103642 oraz mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Marcin Łupkowski

wolontariusz KGW "Baby z Babieńca"

Słowo od burmistrza

b_150_100_16777215_00_images_burmistrz.png

Witamy

W imieniu własnym i mieszkańców miasta pragnę powitać wszystkich, którzy zainteresowali się naszym pięknym miastem.
W 1962 roku nadano prawa miejskie osadzie Korsze. Jesteśmy jednym z najmłodszych miast na Warmii i Mazurach, a ten fakt zobowiązuje nas do nowoczesności i otwarcia na nowe pokolenie.
Przyjeżdżając do Korsz każdy znajdzie tu coś dla siebie. Inwestor tereny pod inwestycje, turysta czyste powietrze, piękne krajobrazy oraz zabytki, będące częścią wielowiekowej historii Korsz. Mam nadzieje, że nasze miasto spełni Państwa oczekiwania.

Burmistrz Korsz
Ryszard Ostrowski

Wywiad z burmistrzem Korsz

Nasz profil na FB

Polecane strony

Statystyki odwiedziń

Dziś0
Ten tydzień5
Ten miesiąc141
Wszystkie468657

Kubik-Rubik Joomla! Extensions