Spotkanie polsko-niemieckie w Gudnikach


b_150_100_16777215_00_images_2015_7_9_kosciolgudniki2015.jpg

Grill na placu w Gudnikach rozgrzewał się już od rana, owego czwartkowego przedpołudnia 2 lipca b.r. Wszystko na przyjęcie międzynarodowej grupy pielgrzymów z Niemiec, Szwajcarii i Polski, którzy odwiedzili Kościół w Gudnikach wędrując śladami Ruchu Szensztackiego.

Ów Ruch, który powstał przed 100 laty w miejscowości Schoenstatt nad Renem (stąd spolszczona nazwa: Szensztat), a którego celem jest formacja chrześcijan w duchu apostolstwa i odpowiedzialności za chrześcijańskie powołanie, istniał na Warmii już od lat 30-tych minionego wieku.

W związku z konsekwencjami II wojny światowej, wszyscy jego członkowie podzielili los przesiedlonych. Został ołtarz, który Księża Pallotyni i zgromadzeni wokół nich świeccy członkowie Ruchu, zbudowali w Klewnie, na gospodarstwie pallotyńskim.

Ołtarz ocalał niemal cudem, gdy gospodarstwo przeszło w ręce prywatne. Dawna kaplica została rozebrana, a ołtarz przewieziony wozem do najbliższego Kościoła - właśnie w Gudnikach. Odkryty po wielu dziesięcioleciach od tych wydarzeń, skupia na nowo wiernych i czcicieli Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, ku której czci był zbudowany.

Również na Mszę świętą punktualnie o godz. 12.00 przybyło wielu mieszkańców i dzieci. Dla wszystkich było ogromnym przeżyciem Msza święta polsko-niemiecka. Zarówno pieśni jak i modlitwy miały miejsce w obu językach. Piękne przeżycie, jak można razem wielbić  Boga mimo różnic językowych i narodowych: łączy nas Bóg i Maryja, a różnice stają się drugorzędne. Dla dzieci było to duże przeżycie, uczestniczyć w tak "kolorowej" Mszy.

Przy grillu nastąpiły kolejne popisy recytatorskie i śpiewackie z obu stron: "Hej sokoły" ze strony polskiej dobrze konkurowały z kanonami z Nadrenii i Badenii - dotrzymując im kroku :)

Maryja w ołtarzu gudnickim znalazła miejsce niemal na granicy Uni Europejskiej - tak  powiedział jeden z uczestników. Jakie ma cele? To się okaże w przyszłości...
 
Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie.

 

Alicja Kostka

Słowo od burmistrza

b_150_100_16777215_00_images_burmistrz.png

Witamy

W imieniu własnym i mieszkańców miasta pragnę powitać wszystkich, którzy zainteresowali się naszym pięknym miastem.
W 1962 roku nadano prawa miejskie osadzie Korsze. Jesteśmy jednym z najmłodszych miast na Warmii i Mazurach, a ten fakt zobowiązuje nas do nowoczesności i otwarcia na nowe pokolenie.
Przyjeżdżając do Korsz każdy znajdzie tu coś dla siebie. Inwestor tereny pod inwestycje, turysta czyste powietrze, piękne krajobrazy oraz zabytki, będące częścią wielowiekowej historii Korsz. Mam nadzieje, że nasze miasto spełni Państwa oczekiwania.

Burmistrz Korsz
Ryszard Ostrowski

Wywiad z burmistrzem Korsz

Nasz profil na FB

Polecane strony

Statystyki odwiedziń

Dziś1
Ten tydzień9
Ten miesiąc145
Wszystkie468661

Kubik-Rubik Joomla! Extensions